0

Cyfrowe bezpieczeństwo. O czym najczęściej zapominamy?

Cyfrowe bezpieczeństwo. O czym najczęściej zapominamy?Czytając o zagrożeniach ze strony cyberprzestępców, trudno sobie wyobrazić, że sami codziennie narażamy się na ich działanie. Do czasu, gdy z premedytacją nie wykorzystają naszych codziennych, pozornie niewielkich błędów, które mogą przerodzić się w poważny problem.

Zasady bezpiecznego korzystania z sieci nie są trudne. Być może właśnie dlatego spora część internautów je bagatelizuje. By nie znaleźć się na celowniku przestępców, wystarczy dostosować się do kilku podstawowych zasad – informuje firma ESET.

Podejrzane linki w serwisach społecznościowych

Trudno sobie wyobrazić, że ludzie wciąż nabierają się na takie pułapki, ale udostępniane treści o wyjątkowo chwytliwych tytułach, jak np. „Hitler odnaleziony w bunkrze na Warmii i Mazurach” czy „Wakacje przedłużone” nadal cieszy się ogromną popularnością. Ciekawscy internauci skłaniani są następnie do zapisania się na płatny serwis SMS premium, w zamian za możliwość obejrzenia rzekomego filmu.

Uniwersalne hasła

Duża liczba osób zapomina o rozbudowanych, unikalnych hasłach dla każdego konta. Najczęściej z wygody i obawy o zapominalstwo. Tworzy to idealne pole manewru dla hakerów. Niebezpieczne jest również zapisywanie haseł w różnych miejscach. Przestrogą może być tu historia dziennikarza TV5Monde, który podczas nagrywania materiału miał w tle ekran komputera z żółtą karteczką, na której zapisany był login i hasło.

Unikanie aktualizacji

Odkładanie aktualizacji zainstalowanego oprogramowania na później również nie pomaga w bezpiecznym korzystaniu z komputera. Unikając łatek, pozostawia się ewentualne luki. Część aplikacji aktualizuje się automatycznie, niektóre wymagają jednak ingerencji użytkownika. Microsoft korzysta z tzw. Patch Tuesday.

Nieznane źródła

Pobieranie niesprawdzonych aplikacji jest dość ryzykowne i lekkomyślne. Zgadzając się np. na dostęp do galerii, listy kontaktów i wiadomości SMS przy instalowaniu aplikacji z prognozą pogody można narobić sobie sporo problemów. Warto też skanować aplikacje pod kątem szkodliwego oprogramowania.

Wi-Fi

Korzystając z niezabezpieczonego, publicznego dostępu do Wi-Fi warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania i nie logować się do poczty, banku czy serwisów społecznościowych. Te chronione hasłem również nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa, ale zmniejszają prawdopodobieństwo wycieku prywatnych danych.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.