0

Cyberbezpieczeństwo na wakacjach. O tym musisz pamiętać!

Cyberbezpieczeństwo na wakacjach. O tym musisz pamiętać!Sezon urlopowy coraz bliżej. Poza zaopatrzeniem się w wakacyjne „must have”, warto pamiętać o kilku prostych zasadach dot. cyberbezpieczeństwa, które pozwolą korzystać z wolnego czasu bez zawracania sobie głowy zbędnymi problemami. Przypominają o nich eksperci z Kaspersky Lab.

Pierwsza kwestia – darmowe urządzenia w hotelach. Coraz częściej goście mają możliwość skorzystania z tabletów, na których zostawiają później sporo prywatnych informacji. Nie mając pewności, czy urządzenie jest w pełni bezpieczne, narażamy się na utratę danych, w tym loginów i haseł. Warto więc pamiętać o wykorzystywaniu ich wyłącznie do przeglądania serwisów informacyjnych, czy innych stron, które nie wymagają logowania.

Uważaj na Wi-Fi!

Przykładem wykorzystania danych z sieci hotelowych jest przeprowadzona w 2014 kampania DarkHotel. Zasady działania przestępców były proste i skuteczne – najpierw czekali na połączenie ofiary z siecią Wi-Fi, następnie zachęcali do pobrania backdoora imitującego aktualizację legalnego oprogramowania i czekali na przechwycenie haseł i innych prywatnych informacji.

Jak temu zapobiec?

Podstawą jest systematyczne aktualizowanie oprogramowania za strony producenta i zachowanie zasad bezpieczeństwa. Ważne, by unikać publicznych sieci Wi-Fi, zwłaszcza gdy nie są chronione hasłami. Nawet wspólne, znane wszystkim hasło pomaga uchronić się przed atakami, ponieważ za każdym razem generuje unikatowe klucze sesji.

Szyfrowanie

Uzyskując dostęp do internetu warto skorzystać z sieci prywatnej (VPN) i wyłączyć opcje połączeń bezprzewodowych. Dzięki temu ruch przychodzący i wychodzący jest szyfrowany. Poza sieciami firmowymi, można też skorzystać z darmowych i komercyjnych serwisów. Trzeba także pamiętać o unikatowym haśle dla każdego konta i wykorzystywaniu dwuskładnikowego uwierzytelniania.

Nie zapomnij!

Niezwykle istotne jest też bezpieczeństwo fizyczne. W pośpiechu, natłoku przygotowań i podczas późniejszego wypoczynku łatwo zapomnieć o pozostawionym sprzęcie. Podstawą jest więc zabezpieczenie logowania hasłem i wyłączenie rozruchu z dysku CD lub napędu USB w BIOS-ie komputera, by przestępcy nie mogli go obejść. Szyfrując cały dysk twardy, oszuści nie będą mogli uzyskać dostępu do prywatnych informacji.

Troska o bezpieczeństwo – wbrew pozorom – nie jest skomplikowanym procesem, a pozwala zaoszczędzić wiele czasu (i nerwów!), które mogłyby nas spotkać i popsuć wypoczynek. Warto więc pamiętać o wspomnianych zasadach, by z urlopu przywieźć tylko pozytywne wspomnienia.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.