0

Zagrożenia w sieci. Czego szantażyści żądają za odszyfrowanie danych?

Zagrożenia w sieci. Czego szantażyści żądają za odszyfrowanie danych?Wykradanie istotnych danych i żądanie okupu to niestety dość częsta praktyka. Tylko w ubiegłym roku doszło do ok. 7 milionów incydentów. Eksperci z Kaspersky Lab przeanalizowali tego typu sytuacje i przygotowali kilka wskazówek pozwalających na uniknięcie ataków.

Zapobieganie takim działaniom jest trudne, zwłaszcza z uwagi na fakt, że cyberprzestępcy wykorzystują coraz to nowsze narzędzia, w tym techniki utrudniające wykrywanie czy mechanizmy kryptograficzne. Rozprzestrzenianie zwykle odbywa się podobnie – za pośrednictwem spamu.

Okup najczęściej wpłacany jest w kryptowalucie Bitcoin, zapewniającej wysoki stopień anonimowości. Koszty za odszyfrowanie bywają różne. Stawka zaczyna się średnio od 50 złotych, ale w przypadku sprzętu firmowego może to być nawet ponad 20 tysięcy. Nie chcąc stracić kluczowych informacji biznesowych, firmy często płacą cyberprzestępcom. Dlatego też  są głównym celem ich ataków. Niestety, bez kopii zapasowej szanse na odszyfrowanie plików są znikome. Tym bardziej warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, które pozwolą uniknąć niebezpiecznych sytuacji:

  1. Przede wszystkim nie można zapominać o tworzeniu kopii zapasowych i przechowywaniu ich na nośniku, który nie jest na stałe podłączony do komputera.
  2. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo danych, trzeba także pamiętać o włączeniu widoku rozszerzeń dla typów plików w ustawieniach systemu. Czujność jest wskazana nawet gdy wiadomości pochodzą od znanych nadawców.
  3. Otwieranie załączników i odnośników w wiadomościach od nieznanych nadawców jest bardzo ryzykowne.
  4. Częste aktualizacje to podstawa – system operacyjny oraz program antywirusowy muszą być zawsze na czasie.

Zagrożenia w sieci. Czego szantażyści żądają za odszyfrowanie danych?

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.