0

Niebezpieczny załącznik. Uważaj – możesz za to zapłacić

Niebezpieczny załącznik/ Źródło: ESETSpecjaliści z firmy ESET ostrzegają przed najnowszą wersją zagrożenia ransomware TorrentLocker. Złośliwe oprogramowanie szyfruje dane na komputerze ofiary i żąda okupu za ich odblokowanie. Statystyki nie wyglądają dobrze – tylko przez kilka ostatnich miesięcy zainfekowało na świecie prawie 40 tysięcy komputerów, z czego 70 proc. w krajach europejskich.

O TorrentLocker zrobiło się głośno pod koniec 2013 roku. Zagrożenie działa przez szyfrowanie dokumentów, zdjęć i pozostałych plików na komputerze ofiary. Docelowo żąda okupu za ponowny dostęp do nich. Najnowsza wersja aplikacji – Win32/Filecoder.Dl żąda w Bitcoinach równowartości 1180 euro lub 1500 dolarów.

Infekcja rozprzestrzenia się wiadomościami mailowymi z zainfekowanym załącznikiem, w którym zwykle jest dokument od firmy kurierskiej lub fałszywa faktura. Otwierając go, automatycznie instalujemy na komputerze złośliwe oprogramowanie.

Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy TorrentLocker aktywował się na prawie 40 tysiącach komuterów, zwłaszcza w Niemczech i Czechach. Złośliwe oprogramowanie mogło zaszyfrować nawet 280 milionów dokumentów na całym świecie. Tylko 570 osób zdecydowało się zapłacić okup. Cyberprzestępcy zarobili więc ponad pół miliona dolarów w Bitcoinach.

Eksperci ostrzegają, by nie otwierać wiadomości mailowych od nieznanych nadawców i szczególnie uważać z załącznikami. Okres świąteczny szczególnie sprzyja zagubieniu w sporej liczbie faktur i dokumentów od firm kurierskich. Warto też wyposażyć komputer w program zabezpieczający, np. firmy ESET.

Chcesz przeczytać więcej na temat zagrożeń w sieci? Przejdź na http://blog.itauditor.pl/

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.